Su_Uctu_Selalesi-Nereyegitmeli.net

Bir yer düşünün etrafı kayın,meşe ve çam ağaçlarıyla kaplı.İrili ufaklı şelaleler dizilmiş önünüzde ve şelalelerin hemen yanına kurulmuş piknik masasında semaverden çay içiyorsunuz. İşte orası Bursa’nın Kemalpaşa ilçesinde ki Suuçtu Şelalesi… Karadeniz fay hattının kırılmasıyla oluşan bu doğa harikasını ziyaret edip çayınızı yudumlamak bir haftanın yorgunluğunu üstünüzden atmanızı sağlayacaktır.

Türkiye şelaleleri arasında hatrı sayılır bir yeri olmasına rağmen sapa bir noktada olmasının gizemini yaşıyor bu koca şelala… Yakınına gelir gelmez hemen yanına koşmak ve kendinizi şırıl şırıl çağlayan su sesine bırakmak istiyorsunuz. Suuçtu Şelalesi’nde su gerçekten de uçuyor.

Mustafa Kemal Paşa ilçesine 17 kilometrelik uzaklıkta bulunan Suuçtu Şelalesi’nin bölgesine Çataltepe deniyor. Muradiyesarnıç Köyü’ne çok yakın olan şelale, Bursa’nın meşhur nehirlerinden Karadere’in üzerinde yer alıyor.

Rengiyle misafirlerini hayli şaşırtabilecek olan Suuçtu’nun suyu, içilebilir nitelikte. Fakat şişelenip satılmasın ve suyu azalmasın diye su doldurulması, Orman Bölge Müdürlüğü’nce yasaklanmış. Bunca doğal güzelliği bir arada barındıran bu bölgenin geçmiş zamanlardaki ismi ise Krimasti’ymiş. Bu ismin, Kirmastarya adında zengin bir Rum kadının isminden geldiği biliniyor.

 

harita_kemalpasa-nereyegitmeli.netNasıl Gidilir?

Bursa- İzmir karayolunun 82. kilometresinden geçen herkes Mustafakemalpaşa tabelasını mutlaka görmüştür. Atamızın adını taşıyan güzel ilçemiz sınırları içindeki şelaleye gidebilmeniz için Yalıntaş kasabası, Kayabaşı Köyü ve Muradiyesarnıç Köyü güzergahındaki asfalt yolu takip ederek yol çizgilerinden hiç ayrılmadığınızda kendinizi güzellikler içinden geçerek Suuçtu şelalesi dibinde buluverirsiniz.