Doğu Karadeniz’in en büyük şelalesidir Mençuna. Artvin’in Arhavi ilçesindeki şelaleye gitmek için Ortacalar köyündeki tarihi Çifteköprü Mevkii’nden kuzey-doğu istikametine dönülüp, Kamilet boğazına doğru dere boyu 4km’lik mesafe katedildikten sonra akarsuyun güneydoğu yönüne geçilip 300-400m rakımdaki dağlık ve ormanlık bölgeye tırmanılması sonucu ulaşılır.Dereden itibaren şelaleye 400-500m mesafelik yol vardır.Bu yol her yıl belediye tarafından onarılmaktadır.

artvin-arhavi-mencuna-selalesi

Çifte Kemerköprü’ye yakınlığını da düşünürsek bir taşla iki kuş vurmak deyimi uygun olur sanırım. Çünkü özellikle karların eridiği mayıs ve haziran aylarında şelaleye gelen suların yükselmesiyle bir başka güzelleşir Mençuna Şelalesi. Kar sularının da karışmasıyla daha şiddetli akan su ve  zemine indikçe yükselen damlacıklar sıcacık mayıs ve haziran ayında yağmur etkisi yaratır ziyaretçisinde. Bir başka güzelliği daha saklar Mençuna Şelalesi.Yaz aylarında şelaleden sıkça yükselen gökkuşağı ayrı bir hava katar bölgeye.

Peki nereden gelmiştir bu Mençuna ismi? Arılı ve küçükköy arasında kalmıştır Mençuna.İki tarafta şelaleye sahip çıkmaktadır haliyle.İşte bu nedenle adına Mençuna dendiği rivayet edilir.Zira Lazca bir terim olan “Mençu” nun Türkçe karşılığı pay sahibi,ortak,paydaştır.