Marmara Bölgesinde ki kamp alanlarını sayıyorsak kaz dağlarını unutmak olmaz. Hasanboğuldu ve Sarıkız Efsanelerine ev sahipliği yapan kaz dağları ayrıca Homeros’un Troya savaşını anlattığı İlyada Destanı’nda İda Dağı(Kaz Dağları ) ‘Bol pınarlı vahşi hayvanlar anası’ olarak geçmektedir. Yunan Mitolojisinde Paris’in Altın Elmayı Afrodit’e vermesi sonucu, dünyada ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yerdir. Bilindiği gibi, bu güzellik yarışması getirdiği sonuçları itibarıyla, tarihte meşhur Troia savaşlarının çıkmasına neden olmuştur.

1500 mt rakımda dahi yaz kış suyu olan kaynaklar mevcuttur. Edremit, Akçay ve Altınoluk’un buz gibi soğuk ve bol içme ve kullanma suyu Kazdağı’nın eriyen kar sularıdır. Kazdağları’ ndan gelen orman havası ile denizin iyotlu ve oksijen miktarı yüksek havası birleşince Altınoluk Şahinderesi boğazı civarı oksijen çadırı şeklinde ifade edilmektedir. Dünyanın oksijen bolluğu yönünden ilk üç yerinden biri olduğu tespit edilmiştir.

Kaz dağlarında kamp yapmak için bu sayılanlar dışında daha birçok neden sıralamak mümkün tabi… Ama dezavantajları da yok değil. Yaban hayattan çekinenler için; ayı , yaban kedisi, tilki, yaban domuzu, kartal , doğan vb. yartıcı hayvanların yaşam alanında kamp düşüncesi pek ilgi çekici olmayabilir. Tabii kamp için sadece milli park yetkililerinin göstereceği kontrollü noktalarda çadır kurulabileceği bilgisini de vermek gerekir. Öte yandan kaz dağlarında yaşayan tüm hayvanları sıralayacak olursak…  Ayı, Karaca, Yaban Kedisi, Su Samuru, Sincap,Yarasa, Kirpi, Tavşan, Porsuk, Sansar, Tilki, Yaban Domuzu, Kartal, Doğan, Atmaca,Şahin, Keklik, Tahtalı, Çulluk ve Balık cinsleri, Alabalık ve sazan türleri bulunmaktadır. Kaz dağlarında 1500 rakımda dahi yaz kış su sıkıntısı çekmezsiniz. Homeros’un “Bol pınarlı vahşi hayvanlar anası” demesinin nedeni de yukarıda yazılanlar olmalı.

Eğer ki özellikle yahşi yaşamdan çekindiğiniz halde kamptan vazgeçmek istemeyenlerdenseniz Edremit Mehmetalan Köyü’nde ki Hızır Kamp muhtemelen beklentilerinizi karşılayacaktır.

Biz etkinliğimizde Sarıkız’a yakın bir noktada zirvede kurduk çadırlarımızı… Baştan söyleyeyim yaz mevsimi de olsa gece sağlam bir rüzgar hoşgeldin diyebilir. Muhteşem bir manzara, tertemiz hava, su kaynakları harika bir kamp deneyimi yaşamanızı sağlıyor. Tabii ulaşım süresince bolca toz yutacağınız garanti.

Ulaşım :

Milli Park alanına, Balıkesir’den 230 nolu, Çanakkale’den 24 nolu karayolu ile ulaşılmaktadır. Saha, Çanakkale’ye 123 km., Balıkesir’e 92 km. mesafededir.