Artvin ili Şavşat ilçesi sınırlarında bulunan Karagöl-Sahara Milli Parkı iki ayrı sahadan oluşmaktadır. Bunlar Karagöl ve Sahara yaylasıdır.

Karagöl; Artvin İli, Borçka ilçe merkezine 27 km uzaklıktadır. Borçka – Camili yolunun 27. km’sinden doğu yönüne ayrılıp 20 km sonra Karagöl’e ulaşabilirsiniz.

Borçka Karagöl, kamp ve karavan turizmi için ideal bir yerdir. Mevcut alan içerisinde işletmeci tarafından işletilmekte olan 20 yatak kapasiteli bir misafirhane bulunmaktadır. Alana giren ziyaretçi sayısı yıllık ortalama 20.000 kişidir.

Konaklama için kamp malzemeleri ve temel ihtiyaç malzemeleri getirilmeli. Bölgede Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı küçük bir tesis bulunuyor. Bunun dışında herhangi bir tesis ve konaklama imkanı yok. Kalmayı planlıyorsanız mutlaka kamp malzemenizi ve yiyeceğinizi götürmeniz gerekir.
Karagöl yaklaşık olarak 8-9 hektar genişliğinde alan kaplamayan bir göldür. Göl çevresi milli park olarak ilan edilmiş. Gölde çok miktarda sazan ve japon balığı olarak adlandırılan süs balıkları bulunuyor. Gölde avlanmak yasak olduğu için balık yemeye niyetliyseniz hevesiniz kursağınızda kalabilir. Göl çevresinde elektrik, su, tuvalet, mesire yerleri bulunuyor.

Kendi aracınızla gitmeniz düşünüldüğünde;

Borçka’dan Macahel (Camili) yoluna giriyorsunuz, aynı zamanda Muratlı Barajı ve HES tabelasını da görürsünüz. Borçka’dan ayrılan bu yol, Borçka’nın Hopa yolu yani kuzeye çıkış tarafında ilerlerken, ilçenin 2 petrol istasyonundan biri olan PO’ni geçer geçmez sağa (yani kuzeydoğu yönüne) dönülen yol. Burada ana yolu takip ediyorsunuz.
Yaklaşık 6-7 km sonra yol ayırımı gelir. Sol köprü üstünden ilerleyen taraf Muratlı Barajı ve HES istikametidir, bu baraj Gürcistan sınırına ~ 300 metredir, göl alanında cami minaresi, eski çay fabrika bacasını, görebilirsiniz, ayrıca Türkiye’nin tek “gövde ön yüzü asfalt kaplama” barajıdır. Burayı da görmenizi tavsiye ederim.
Her neyse, Sol köprü üstünden Muratlı Barajı ve HES yerine sağ taraf yoldan, ilerleniyor Karagöl’e. Zaten burada “Camili”, “Aralık Köyü”, “Karagöl 25 km” tabelalarını görürsünüz. 25 km’nin son 5 km’si sağa yol ayırımı ile devam eder. 20 km yol stabilze asfalttır, iyidir. Sağa yol ayırımı sonrası son 5 km yol bozuk idi, iyileştirme çalışmaları yapıldığını duymuştum; ama manzara güzel, çevreye bakmaktan yolun bozukluğunu pek fark etmezsiniz.

Yol Tarifi

Karagöl’de Neler Yapılır?

Doğa fotoğrafı çekmeyi seviyorsanız sanırım Karagöl çok iyi bir seçim olacaktır.Yeşilin her tonunu bulabilirsiniz Karagöl’de. Kuşlar, çiçekler, böcekler, hatta yabani hayvanlar poz verecektir karşınızda.Zaten rengarenk ağaçların göle yansıması sizi büyülemeye yetecektir.Birde üstüne gölde kayık sefası yaptınız mı ayrılmak istemezsiniz Karagöl’den.