Gebze / Tavşanlı Köyü / Ballıkayalar Kamp Alanı (Harita)

Yine çok yakınımızda ki saklı cennetlerden birini tanıtacağız. İstanbul ve Kocaeli’nin ortasında kamp yapabileceğiniz, kaya tırmanışı ve trekking etkinlikleri düzenleyebileceğiniz harika bir yer. Ballıkayalar Tabiat Parkı, her mevsin değiştirdiği renkleriyle yenilenir. 1994 yılında milli park ilan edilerek koruma altına alınmıştır bu bölge. Girişte ücretli otoparkı, çeşmeleri, tuvalet, mangal için dere kenarına kurulmuş masalar ve serpme kahvaltı, kebap vb. yiyebileceğiniz bir işletme mevcut. Tabii gözlemeci ablayı da unutmamak gerekir. Aslında bu saydıklarım kimi için güzel özellikler gibi görülse de benim kamp anlayışıma biraz ters düşüyor.  Yine de belki ilginizi çeker belki diye paylaşayım dedim. Kamp kurmak için bana göre en uygun yer kanyonun üzerinden geçen patikayı izleyerek ulaşacağınız kanyonun en yüksek noktasıdır…  Kamp süresinde bölgede yaşayan atmaca, alaca karga, kerkenez, hüthüt, tarla kuşu, bülbül gibi pek çok kuş türüne rastlayabilirsiniz. Kuş türleri dışında rastlanabilecek diğer hayvan çeşitleri arasında çakal, tilki, tavşan, domuz ve köstebek bulunur….

Günübirlikçilerin mangal yada dere kenarı yürüyüşü için sıklıkla gittiği Ballıkayalar Milli Park, özellikle hafta sonları rahatsız edecek kadar kalabalık olabiliyor. Ama bunları göze alarak gittiğinizde ve çadırı kalabalıktan uzak bir noktaya kurduğunuzda tüm olumsuzluklar yok oluyor.

Dere kenarında yürüyüş yapmak isteyenler çok dikkatli olmalı zira zemin çok kaygan. Su bazı yerlerde derin olabiliyor ve düşme durumunda başınızı sert zemine çarpmanız tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Ulaşım : Peki Ballıkayalar Milli Parkı nerede ve nasıl gidebiliriz? Her ne kadar İstanbul sınırları içerisinde olmasa bile ulaşımı çok kolaydır. Ortalama 1 saatlik bir yolculuk ile Ballıkayalar’a ulaşmak mümkün. Yapmanız gereken E5 karayolundan hiçbir yöne sapmadan ilerlemek. Gebze’yi geçtikten 2-3 km sonra sağ tarafta Tavşanlı tabelasını göreceksiniz. Sonrasında ise tek yapacağınız yolda ki Ballıkayalar Tabiat Parkı tabelalarını izlemek. Tabelalar sizi Ballıkayalar Milli Parkı‘na götürecektir.  Ballı Kayalar Tabiat Parkı GPS koordinatları 40° 50´ 23.3700″ ve 29° 30´ 54.4356″.

Ballıkayalar Milli Parkı hakkında daha detaylı bilgiye Ballıkayalar’a Nasıl Gidilir? Nerede Kalınır? Ne Yenir? Ne Yapılır? adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz…