Yüzölçümü:8.253 km²

Nüfusu:262.263 (2011)

İklim

Kuzeyden sokulan nemli-serin hava kütlelerine açık olması ve yükselti faktörü sebebiyle Bingöl ve çevresi yazları sıcak kışları soğuk geçmektedir.Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre Bingöl’de yıllık ortalama sıcaklık 12.1 derecedir. Yıllık yağış tutarı 873.7 mm kadar olup kar yağışlı gün sayısı 24.5 gün donlu gün sayısı ise 94.1 gün kadardır

Bingöl Gezilecek Yerler

Bingöl ismi Erzurum – Muş sınırında Varto ilçesinde yer alan Bingöl Dağı’ndan gelmektedir. Kentin adı Ermenice Çapağçurdur. 1944’e kadar Çapakçur ismi resmi olarak kullanılmıştır. Çapakçur kalesi sarp ve dağlık mıntıkada olduğundan, kent merkezi belirsiz bir tarihte dere yatağındaki Çewlik veya Çolik mevkine taşındı. 16. yy’dan beri Türkçe biçimiyle kaydedilmiş olan Bingöl Dağı’nın adı 4 Ocak 1936’da kurulan Bingöl iline, 13 Aralık 1944’te ise il merkezi olan Çolik (Çapakçur) kasabasına verildi.

Bingöl’de gezebileceğiniz yerler arasında bulunan Çır Şelalesi merkeze bağlı Uzundere Köyü’nde ve Ilıca Bucağına 8 km uzaklıktadır. 50 metre yükseklikten dere yatağına düşen su güzel bir görüntü oluşturmaktadır. Ayrıca şelalenin bulunduğu kayalıklarda birçok yırtıcı kuş yaşamaktadır.

Yöre halkı tarafından keşfedilen Yüzen Ada Bingöl’de görülecek yerler arasındadır.Solhan ilçesinde bulunan bu gölün ortasındaki ada göl üzerinde hareket etmektedir. Oldukça ufak bir göl olmasına rağmen derinliği 50 metreye kadar ulaşmaktadır.

Bingol

Bingol

Bingöl tarih boyunca yayla ve otlaklarını kullanan kavimler nedeniyle fazla bir tarihi eserleri bulunmamaktadır. Bingöl’ün turizm kaynağı daha çok görsel yaylaları ve doğal zenginliğinden oluşmaktadır.

Moğol, Akkoyunlu ve Karakoyunlu hakimiyeti altında hüküm süren beylerin mezarlarının bulunduğu Ahlat Mezarlığı da Bingölde bulunmaktadır. Ahlat Mezarlığı Türkiye’nin en etkileyici islam mezarlığı olarak kabul edilir.

Bingöl’ de ayrıca şehir merkezine 25 km. uzaklıkta kış sporlarının yapıldığı Kayak Merkezi bulunmaktadır. Sezon Aralık ayında başlayıp Mart ayına kadar devam etmektedir. Kayak merkezinde 50 yatak kapasiteli bir kayak evi bulunmaktadır.

Bingöl’den Ne Alınır

Bingöl’dede üretilen dut pekmezi ve Bingöl balı alınabilir.

Bingöl Yöresine Ait Tatlar

Bingöl’e ait yöresel tatlar arasında; Halise, Klorik (Sulu Köfte), Katıklı Dolma, Lahana Dolması, Turşu Aşı, Kabak Dolması, Keşkek, Çorti Köftesi, Gari Aşı, Yoğurtlu Pappar, Pişrük, Kabak Boranisi, Murtuğa (Ev Helvası)’yi sayabiliriz.

Bingöl Coğrafi Bilgileri

Bingöl doğuda Muş (114 Km.) kuzeyde Erzincan (275 Km.) ve Erzurum (180 Km.) batıda Tunceli (145 Km.) ve Elazığ (146 Km.) güneyde ise Diyarbakır (144 Km.) ili ile komşudur.

Harita